تولیدی مانتو دیدگاه خود را بنویسید

تولیدی مانتو يک پوشش رايج در ميان خانم هاي ايراني است و طبيعي است که به آن اهميت زيادي داده شود.
انتخاب يک مناسب سبب مي شود که اندام ما بهتر و زيبا تر به نظر برسد .همچنين لباس عمده يک با رنگ بندي متناسب با فصل مي تواند يک استايل شيک را برايمان به ارمغان بياورد.

تولیدی مانتو
تولیدی مانتو

تولیدی مانتو زنانه ي مناسب براي افراد درشت اندام :
با خطوط عمودي با ايجاد خطاي ديد شما را لاغرتر از آنچه که هستيد نشان خواهند داد.از انتخاب تولیدی مانتو با خطوط افقي به شدت بپرهيزيد زيرا اين خطوط سبب مي شود اندام شما عريض تر به نظر برسد.همچنين داراي کمربند سبب مي شود کمر شما بيشتر به چشم بيايد و باعث مي شود چاق تر به نظر برسيد.
کشي و چسبان و استرچ سبب مي شود اندام شما پر تر جلوه کند در نتيجه اين نوع تولیدی مانتو انتخاب مناسبي براي خانم هاي درشت اندام نمي باشد.
تولیدی مانتو با طيف رنگي تيره تر اندام شما را لاغر تر نشان مي دهد.
تولیدی مانتو مناسب براي افراد لاغر :
طيف رنگي روشن اندام افراد لاغر را بهتر نشان مي دهد.
انتخاب تولیدی مانتو با کمربند براي افراد لاغر گزينه ي مناسبي است که سبب مي شود اندامشان جلوه ي بهتري پيدا کند.

 مناسب براي افراد داراي پايين تنه يا بالا تنه ي چاق تر :
اگر سايز بالا تنه ي شما نسبت به پايين تنه تان بيشتر است بهتر است را انتخاب کنيد که پايين تنه ي شما را درشت تر نشان دهد که قسمت پايين آن شلوغ تر و داراي چين هستند يا که در قسمت کمر به پايين گشادتر باشند براي اين دسته از اندام ها انتخاب مناسبي هستند.اين دسته از باعث مي شوند توجه بر روي قسمت پايين تنه ي شما قرار گيرد و چاقي بالا تنه به چشم نيايد.
اگر سايز پايين تنه ي شما نسبت به بالاتنه بيشتر است بهتر است سمت تولیدی مانتو برويد که در قسمت سينه و بالا تنه ي آن شلوغ و کار شده باشند.همچنين راسته مي توانند انتخاب مناسبي باشند.
به صورت کلي اگر جزو هر کدام از دو دسته ي بالا هستيد از پوشيدن با مدل تنگ خودداري کنيد.زيرا تنگ بودن باعث نمايان تر شدن مشکلات اندام شما خواهد شد.

تولیدی مانتو مناسب براي افراد کوتاه قد :
رعايت رابطه مستقيم ميان قد افراد و تولیدی مانتو نکته ي مهمي است که بايد به آن توجه شود.به طور مثال افرادي که قد به نسبت کوتاه تري دارند بهتر استرا انتخاب کنند که کوتاه باشد و حداکثر تا کمي بالاتر از زانوي آنها قرار گيرد.دليل اين امر اين است که مانتوي طول پاهاي شما را به درستي نشان نخواهد داد و سبب مي شود کوتاه تر از آنچه که هستيد به نظر برسيد.

تولیدی مانتو طرح دار و خيلي شلوغ به افراد کوتاه قد توصيه نمي شود. ساده تر با طرح کمتر گزينه ي مناسب تري براي بلند تر نشان دادن اين دسته از خانم ها است.
استفاده از شلوار همرنگ با تولیدی مانتو با ايجاد خطاي ديد پاهايتان را يکپارچه و کشيده تر نشان خواهد داد و باعث مي شود قدتان بلندتر به نظر بيايد.
يک پوشش رايج در ميان خانم هاي ايراني است و طبيعي است که به آن اهميت زيادي داده شود.
انتخاب يک مناسب سبب مي شود که اندام ما بهتر و زيبا تر به نظر برسد.
نکاتي که در انتخاب يک مناسب بايد به آن توجه شود جنس ، تناسب آن با قد ، شکل اندام ، فصل و نوع کاربرد آن است.

مناسب براي افراد بلند قد :

همانطور که قبلا هم گفته شد کوتاه سبب مي شود پاهاي شما بيشتر به چشم بيايد در نتيجه آنها را بلند تر از آنچه که هست نشان مي دهد و سبب مي شود شما بلند قدتر به نظر برسيد.

تولیدی مانتو مناسب براي فصول سرد :
مناسب اين فصل بيشتر  ضخيم با پارچه هاي پشمي ، موهري يا مخمل هستند.همچنين پوشيدن بافت ها يا از جنس کتان ضخيم براي اين فصل انتخاب مناسبي هستند.
در فصل پاييز که هوا نه آنقدر سرد است و نه آنقدر گرم مي توان از  باراني استفاده کرد.

تولیدی مانتو مناسب براي فصول گرم :
براي فصول گرم تر سال ( اواسط بهار و تابستان ) استفاده از تولیدی مانتو با جنس نخ مناسب تر است.
همچنين استفاده از پارچه هايي با جنس ويسکوز در فصول گرم توصيه نمي شود.اين نوع پارچه جنس نرم و لطيف دارد و در ظاهر براي فصول گرم مناسب به نظر مي رسد اما نوع الياف آن سبب مي شود عرق در آن حبس شود و پارچه خيس بماند و در نهايت باعث ايجاد بوي نامطلوبي خواهد شد.
مدل که در اين فصل طرفدار هاي خاص خود را دارد تولیدی مانتو جلوباز هستند.اين هم شيک بوده و هم مناسب فصول گرم سال اند.
به طور کلي در اين فصل از پوشيدن تنگ و چسبان دوري کنيد و سمت تولیدی مانتو برويد که در آنها احساس راحتي بيشتري داشته باشيد.
تنگ و چسبان اجازه نمي دهند هوا در زير لباس به خوبي جريان داشته باشد و باعث ايجاد عرق خواهند شد.
در نهايت تولیدی مانتو با طرح هاي چهارخانه براي هر فصل انتخاب خوبي است.

در اوليه ترين تعريفي که مي توان در خصوص مانتو ارائه کرد، مانتو نوعي پوشش مخصوص خانم هاست که هم بالا تنه و هم بخش هايي از پايين تنه را پوشش مي دهد. يا به بيان ساده تر مانتو ها وسيله پوشاندن کامل بالا تنه و نيمه اي از پايين تنه بانوان تا نيمه هاي پاها هستند. در حقيقت وظيفه اصلي تولیدی مانتو ها، تسهيل فرايند حجاب گرفتن براي خانم هاست. رسالت فرهنگي مانتو در ايران، به عنوان يکي از پوشش هاي رسمي براي بانوان، بار بسيار سنگيني است. به همين دليل ارگان هاي زيادي در خصوص ارتقاي فرهنگ عفاف و حجاب در زمينه مانتو ها فعاليت مي کنند و قصد دارند موازين، فرهنگ و عرف اسلامي را در مانتو ها پياده سازي کنند. طبق برخي از قوانينن ذکر شده در زمينه عفاف و حجاب، مانتو ها نبايد زياد تنگ يا کوتاه باشند همچنين مانتوها بايد به طور کامل دست ها و نيمه اي از پا ها را پوشش دهند و بايد برجستگي هاي بدن را تا حدودي پوشش دهند.
مانتو ها مانند ساير پوشش هايي که مخصوص خانم هاست، تنوع و طيف گسترده اي دارد. از آنجايي که مانتو ها چه براي خانم هاي چادري و محجبه، چه براي خانم هاي تولیدی مانتو ، عضوي جدا ناشدني از استايل روزمره شان است، تنوع و توجه به سلايق مختلف از عوامل مهم و بسيار تاثير گذار در خريد و فروش آن است. در حقيقت ايران صاحب بزرگ ترين بازار و جامعه متقاضيان مانتو در جهان است. توليدي هاي مختلفي در داخل کشور به کار تولیدی مانتو و روپوش مشغولند اما باز هم بخش از مانتو هاي داخل کشور از بازار هاي خارجي وارد کشور مي شود. معمولا توليدي ها و طراحان مانتو ها براي توليد اين پوشش، سليقه ها و عقايد مختلف را در نظر مي گيرند تا همه افراد با هر سليقه اي به راحتي بتوانند خريد کنند.
همچنين از آنجايي که مانتو ها بخش بزرگي از استايل خانم ها را شامل مي شوند و بيشترين ديد در استايل را دارند، تا حد قابل توجهي بر روي زيبايي ظاهري و استايل آنها تاثير مي گذارد. بنابر اين انتخاب يک مانتو مناسب با توجه به فاکتور هاي متناسب با اندام و انتظارات خانم ها، مي تواند تا مقدار زيادي براي جذابيت و اعتماد به نفس بانوان اثر گذار باشد. البته برعکس اين قضيه هم صادق است، مانتو هايي که با فاکتور ها و اشکالات اندامي سازگار نباشند، نه تنها به جذابيت ظاهري اضافه نمي کنند، بلکه باعث نا متناسب تر ديده شدن شکل ظاهري مي شوند. در نتيجه لازم است هنگام خريد مانتو عواملي را در نظر بگيريد که در ادامه بخشي از آن ها را معرفي خواهيم کرد.
در حال حاضر بازار مانتو ها در ايران بسيار گسترده است و مي توان اظهار داشت، براي هر شخصي، با هر سليقه اي و هر ميزان حجاب دلخواهي در بازار تولیدی مانتو وجود دارد! مي توان اظهار داشت در کمد هر خانم ايراني حداقل 5 الي 6 مانتو وجود دارد و به طور ميانگين سالي 3و نيم مانتو در سال مي خرند. در حقيقت بازار مشتريان مانتو داراي مشتريان بالقوه و بسيار زيادي است که در شرايط مختلف و در تمامي فصول سال نسبت به خريد مانتو اقدام مي کنند. همچنين اين تنوع و توجه به سلايق مختلف در خصوص جنس هاي مختلف هم وجود دارد و مانتو ها در انواع جنس ها و ضخامت هاي مختلف در دسترس هستند.
مانند هر پوشش ديگري مانتو ها هم داراي تاريخچه هستند. براي آشنايي بيشتر با مانتو ها لازم است در ابتدا با تاريخچه اين پوشش در ايران و ساير کشور ها آشنايي بيشتري پيدا کنيم؛ در ادامه به بررسي اين موضوع خواهيم پرداخت :
تاريخچه استفاده از مانتو ها در خارج از ايران :
روپوش هاي بلند از گذشته تا زمان حال در کشور هاي مختلف جهان براي آقايان و خانم ها مورد استفاده قرار گرفته و مي گيرند. از نمونه هاي استفاده از تولیدی مانتو ها و روپوش ها در گذشته، مي توانيم به پوشيدن روپوش هاي بلند سفيد توسط پزشکان اشاره کنيم. همچنين کارمندان آزمايش گر ها هم از روپوش هاي بلند استفاده مي کردند. همچنين روپوش هاي بلند و برزنتي و آستر دار براي روزهاي باراني سال براي آقايان و بانوان از گذشته تا به حال مورد استفاده هستند. مانتو هاي کمربند دار در بسياري از کشور هاي جهان براي خانم ها مورد استفاده قرار مي گيرد و استايلي شيک و کلاسيک به آنها مي دهد. معمولا در اين نوع استايل ها، از کفش هاي داراي پاشنه تيز و همچنين شلوار هاي جذب استفاده مي شود. البته در اين نوع استايل، گاها مانتو هاي کمربند دار و بلند، بدون شلوار و بعضا با شلوارک هاي خيلي کوتاه هم استفاده مي شوند.
تاريخچه استفاده از مانتو در ايران :
استفاده از مانتو ها از اواخر دهه پنجاه همزمان با تصويب شدن قانون حجاب در ايران کاملا مرسوم شد. در اوايل دهه شصت مانتو ها کاملا بلند، گشاد، آستر دار، دکمه دار، تک رنگ و ساده، و اپل دار بودند. اين مانتو ها در سر شانه اپل داشتند که وظيفه آن طولاني تر نشان دادن عرض شانه بود. اپل ها کاپ هايي از جنس اسفنج شکل دار بودند که روي سرشانه قرار مي گرفت و سرشانه ها را عريض تر نشان مي داد. تولیدی مانتو هاي اپل دار معمولا داراي يک يا دو رديف دکمه بودند و عموما از جنس پارچه هاي ضخيم مانند کتان و برزنت دوخته مي شدند. رنگ بندي اين مانتو ها معمولا محدود بود و کمتر از رنگ هاي جيغ مانند سرخابي و قرمز در آنها استفاده مي شد. در کل عرف جامعه در آن دوره ظرفيت قبول رنگ هاي شاد و روشن را نداشت به همين دليل از مانتو هاي تيره استفاده مي شد. رنگ هاي تيره اي مانند مشکي، سبز يشمي تيره، سرمه اي، قهوه اي و خاکستري در اين دوره بسيار پر استفاده بودند.
بعد از گذشتن اين دوره و در اواسط دهه شصت، کم کم مانتو هاي طرح دار و مجلسي وارد بازار شدند. در اين دوره مانتو ها اغلب کاملا تيره، داراي يقه انگليسي و داراي گلدوزي يا خامه دوزي بودند. همچنين در مدل هاي گران تر مانتو هاي داراي سنگ دوزي هم مشاهده مي شد. بلندي اين مانتو ها معمولا تا ساق پا بوده و در اکثر موارد کاملا گشاد و اور سايز بودند. تولیدی مانتو هاي اين دوره همچنان داراي اپل بودند طول اپل هايشان کوتاه تر بود همچنين داراي دکمه هاي براق بودند. در اين نوع از مانتو ها يا از پارچه هاي کاملا ساده استفاده مي شد، يا پارچه هايي که از خودشان طرح هاي کوچک و ريزي دارند.
پس از اتمام دهه شصت و ورود به دهه هفتاد، مانتو ها تحول کلي يافتند. در اين دوره کم کم مانتو هاي تنگ تر و کوتاه تر وارد بازار شدند. همچنين استفاده از مانتو هاي رنگ دار تر، در اين دوره مرسوم شد.
مانتو هاي اين دوره از دهه هاي قبل کوتاه تر بودند و حجاب کمتري داشتند. مانتو هاي رنگي و شاد کم کم وارد بازار و مد ايران شد و توانست جايگاه خوبي در استايل خانم ها به دست آورد. مانتو هاي کتي دو دکمه نسبتا بلند، مانتو هاي اسپرت دکمه چسبان، مانتو هاي کمربند دار روشن در اين دوره به وفور مورد استفاده قرار مي گرفتند. اين روند تحول چنداني نداشت و تغييرات آن با روندي آرام تا پايان دهه هشتاد نسبتا راکد بود.
و اما تحول اصلي در زمينه پوشاک و تولیدی مانتو ها از آغاز دهه نود آغاز شد. مانتو هاي بلندي که در دهه هاي پنجاه و شصت استفاده مي شدند و در دهه هاي هفتاد و هشتاد طرفداران خود را از دست داده بودند، با آغاز دهه نود بار ديگر در صحنه بازار مد ايران ظاهر شدند و خوش درخشيدند.
مانتو هاي بلند دهه نود، با ظاهري متفاوت نسبت به دهه هاي گذشته ظاهر شدند. اين مانتو ها بر خلاف مانتو هاي قديمي داراي طرح و رنگ و همچنين داراي تزئينات و کار شده بودند. اغلب اين مانتو ها کمر بند دار و کلوش بودند. همچنين مانتو هاي کيمينو هم در اين دوره وارد بازار شدند و استفاده از آنها کاملا مرسوم شد.
همچنين علاوه بر مانتو هاي بلند، تولیدی مانتو هاي کوتاه هم بدون تغيير باقي نماندند. مانتو هاي کوتاه دهه نود اسپرت تر از دهه هاي گذشته بودند و داراي جيب هاي بزرگ تر و تغييرات اساسي ديگري بودند که کاملا محسوس بود. آستين هاي گتر، الگوي پشت بلند تر از جلو، کلاه هاي بزرگ و … در اين دوره به بازار وارد شدند.
به طور کلي آغاز دهه نود را مي توان نقطه عطفي در صنعت مد و پوشاک به خصوص عرصه توليد مانتو در ايران دانست. در اين دوره طراحان به طرح هاي ذهني جذاب و گاها عجيب خود جامه عمل پوشاندند و موفق تر از گذشته ظاهر شدند و صنعت مد ايران را تا حد زيادي دگرگون و متحول کردند.

تولیدی مانتو هاي مناسب خانم هاي چادري و محجبه :
همانطور که در گذشته به آن اشاره شد، مانتو ها فقط مخصوص خانم هاي مانتويي نيستند بلکه خانم هاي محجبه هم براي زير چادر از مانتو ها استفاده مي کنند. مانتو هاي مناسب خانم هاي چادري لازم است فاکتور هاي مختلفي داشته باشند تا بتوانند رضايت اين خانم ها را جلب کنند. در ادامه به بررسي بررخي از اين فاکتور ها خواهيم پرداخت :
1. ضخامت کافي : اولين فاکتوري که خانم هاي محجبه به آن توجه مي کنند، عدم برهنگي و پوشش دهندگي کافي لباس است. مانتو هايي که سايه دهندن يا اعضاي بدن از پشت آنها نمايان باشد يا به اصطلاح سايه بدهند، به هيچ عنوان توسط اين دسته از خانم ها مورد استفاده قرار نمي گيرند. اولين شرط براي مانتو کاملا با حجاب، داشتن ضخامت کافي آن است.
2. داشتن آستين بلند : آستين ها از قسمت هايي هستند که از چادر خانم ها بيرون مي زنند. در نتيجه لازم است تولیدی مانتو که اين خانم ها تهيه مي کنند داراي آستين بلند و شکيل باشد تا هم ظاهر آنها را زيبا کند، هم پوشش کافي را به آنها هديه دهد و هم حفظ حجاب را براي آنها ساده تر کند. آستين هايي که از طول کافي برخوردار نباشند يا گتر باشند و يا آستين هاي سه ربع براي اين خانم ها مناسب نيستند و فرايند حفظ حجاب را براي آنها مشکل مي کنند.
3. زيبايي و آراستگي : مانتويي که اين خانم ها استفاده مي کنند لازم است از زيبايي و سادگي و آراستگي کافي برخوردار باشند تا هم ظاهر آنها را زيبا تر نشان دهد هم شان حجاب را حفظ کند. از آنجايي که چادر ها اکثرا ساده و مشکي هستند، مانتو هاي آراسته و زيبا مي تواند براي تنظيم و زيبايي استايل اين خانم ها بسيار موثر باشد.
4. بلندا و طول کافي : از فاکتور هاي مهم ديگر بلندي مانتو است. مانتو هاي مخصوص اين خانم ها لازم است بلندي کافي داشته باشند تا بتواند نياز هاي اين بانوان را از نظر پوشش برطرف کند.
معرفي برخي از مدل هاي تولیدی مانتو :
مانتو ها از پر تنوع ترين پوشاک بانوان هستند که در انواع طرح ها در بازار وجود دارند. هر يک از اين طرح ها براي يک دسته از خانم ها و يک دسته از اندام ها و مدل هاي مختلف هيکل مناسب است. براي شناخت بيشتر اين پوشش نياز است در ابتدا با انواع آن آشنا شويم تا بتوانيم انتخاب بهتري را داشته باشيم. در ادامه به معرفي تعدادي از پرکاربرد ترين مانتو ها خواهيم پرداخت :
• مانتو هاي عبايي : اين مانتو ها در بين مانتو هاي بلند دسته مي شوند. همانطور که از نام اين مانتو پيداست، اين مانتو از حالت عبا ها الهام گرفته شده اند. پارچه هايي که در مانتو هاي عبايي استفاده مي شوند، معمولا بسيار سبک و لخت هستند . اين مانتو ها کاملا گشاد و راحت هستند و حلقه آستين ندارند. همچنين اين مانتو ها معمولا در فصل هاي گرم سال مورد استفاده قرار مي گيرند. تولیدی مانتو هاي عبايي به سبب راحت و آزاد بودنشان طرفداران زيادي دارند. اين مانتو ها هم با روسري هاي بلند و هم با شال هاي کوتاه و بلند ست ميشوند. همچنين پيشنهاد مي شود اگر مانتو عبايي بلندي داريد از شلوار هاي تنگ تر استفاده کنيد. شلوار هاي دامني، دمپا و گشاد براي ست شدن با اين مانتو مناسب نيستند. مانتو هاي عبايي معمولا بدون دکمه طراحي مي شوند و يا به صورت جلو باز مورد استفاده قرار مي گيرند و يا با استفاده از قفل هاي قزني در حالت جلو بسته قرار مي گيرند.
• مانتو هاي کيمينو : اين مانتو ها هم در حالت کوتاه و هم بلند طراحي و دوخته مي شوند. اصلي ترين شاخصه مانتو هاي کيمينو عدم وجود حلقه سر آستين در آن هاست. تولیدی مانتو هاي کيمينو معمولا بدون دکمه هستند، سرشانه هاي افتاده دارند، چسبان نيستند و بسيار راحت و آزاد هستند. اين مانتو ها هم با پارچه هاي ضخيم و هم از جنس پارچه هاي نازک و سبک دوخته مي شوند. البته کيمينو هاي ضخيمي وجود دارند که حتي براي استفاده در زمستان هم مناسبند. مانتو هاي کيمينو معمولا با شلوار هاي لوله اي ست مي شوند اما اگر کوتاه باشند، قابليت ست شدن با دامن هاي شلواري هم دارند. مانتو هاي کيمينو بهتر است با روسري هاي قواره دار ست شوند. اين مانتو ها براي استفاده روزمره کاملا مناسب هستند.
• مانتو هاي خفاشي : مانتو هاي خفاشي همانطور که از نام آنها پيداست، از نوع بال هاي خفاش الهام گرفته شده اند. اين مانتو ها معمولا گشاد و کوتاه هستند و آستين هاي گشاد آنها در مچ و انتهاي آستين کاملا جمع ميشود. البته نمونه هاي با قد بلند تر هم از اين تولیدی مانتو در بازار وجود دارد. مانتو هاي خفاشي به پارچه هاي شق و نيمه سنگين نياز دارند. اين مانتو ها با انواع شلوار ها قابل ست شدن هستند و کاربرد نيمه مجلسي دارند. اين مانتو ها براي کساني که بالا تنه لاغري دارند کاملا مناسب هستند.
• مانتو هاي شنلي : مانتو هاي شنلي هم مانند مانتو خفاشي کاملا گشاد هستند. اين مانتو ها بر اساس يک دايره الگو برداري مي شوند. مانتو هاي شنلي معمولا کوتاه هستند. اين مانتو ها بر خلاف مانتو خفاشي، آستين هاي گشاد و آزادي دارند. همچنين اين مانتو ها در برخي موارد در بخش کمر با يک کمر بند در بدن فيکس مي شوند. مانتو هاي شنلي براي کساني که بالا تنه لاغري دارند کاملا مناسب هستند و مي توانند اندام اين افراد را متناسب تر نشان دهند. مانتو شنلي اگر از پارچه مرغوب و ضخيم دوخته شود، براي فصول سرد سال کاملا مناسب است. بهترين ست براي تولیدی مانتو هاي شنلي، استفاده از شال گردن و کلاه هاي هنري است. اين ترکيب مي تواند استايلي کلاسيک براي شما ايجاد کند. شلوار هاي دمپا و لوله اي هر دو براي اين نوع مانتو مناسب هستند، اما اگر قصد شما استفاده از مانتو شنلي در زمستان است، شلوار هاي لوله اي و جذب راحت تر با بوت ها چکمه هاي بلند ست مي شوند و ظاهر هماهنگ تري با اين نوع مانتو ها دارند.
• مانتو هاي جلو بسته : اين نوع از مانتو ها معمولا کاملا جلو بسته هستند و هيچ گونه دکمه اي ندارند (در برخي موارد 3 يا 4 دکمه در يقه لباس به کار مي رود) اين نوع از تولیدی مانتو ها معمولا گشاد هستند، جيب دارند، کوتاه هستند و در برخي موارد الگوي پشت آنها از جلو بلند تر است. اين مانتو ها معمولا از پارچه هاي کتان و ضخيم توليد مي شوند. مانتو هاي جلو بسته براي استايل دانشجويي کاملا مناسب است. اين مانتو ها کاملا اسپرت هستند و با شلوار هاي مام استايل جين و کتان و همچنين با شلوار هاي ساده يا شش جيب پايين گتر ست مي شوند. مانتو هاي جلو بسته با شال و يا مقنعه ست مي شوند. استفاده از دست بند هاي چرم و چند تايي و ساعت از اکسسوري هاي مناسب اين نوع مانتو است . زماني که مانتو هاي جلو بسته را براي پوشيدن انتخاب مي کنيد، لازم است در ابتدا کتاني هماهنگ و ست با اين نوع مانتو را در نظر بگيريد.
• مانتو هاي کتي : مانتو هاي کتي همواره از پر طرفدار ترين و پر کاربرد ترين مانتو ها محسوب مي شوند. اين مانتو ها قابليت به کار بردن در انواع استايل ها را دارند. تولیدی مانتو هاي کتي با انواع اندام ها سازگاري دارد و براي اکثر خانم ها از مانتو هاي مورد علاقه محسوب مي شوند. مانتو هاي کتي در رنگ هاي مختلف در بازار وجود دارند و به راحتي با ساير آيتم هاي يک استايل ست مي شوند. اين مانتو ها معمولا داراي يقه هاي انگليسي و بزرگ، دو رديف دکمه ، آستين هاي شکيل و قد نسبتا کوتاه هستند. براي استفاده از مانتو هاي کتي در استايل رسمي ميتوانيد از شلوار هاي راسته پارچه اي، کفش هاي پاشنه دار و ترجيحا نک تيز، و روسري هاي ابريشمي استفاده کنيد. اين ترکيب براي تمامي مجالس رسمي و نيمه رسمي کاملا مناسب است و ظاهري جذاب براي خانم ها ايجاد مي کند. براي استفاه از مانتو هاي کتي در استايل اسپرت مي توانيد از شلوار هاي جين و يا پارچه اي قد 90 و يا مام استايل کمک بگيريد. اين ست ها بهتر است با کتاني و شال ست شوند. استفاده از پالت هاي رنگي مختلف در اين نوع استايل امکان پذير است. مانتو هاي کتي بسته به جنس و نوع و ضخامت پارچه اي که از آن توليد مي شوند، براي تمامي فصول سال مناسبند.
• تولیدی مانتو دانشجويي : اين نوع از مانتو ها به سبک قوانين و موازين دانشجويي طراحي و دوخته مي شوند و توسط دانشجو ها و بعضا کارمندان و اساتيد مورد استفاده قرار مي گيرند. اين مانتو ها معمولا تقريبا گشاد، راحت، ساده، دکمه دار يا جلو بسته و بلند هستند. آستين اين مانتو ها معمولا بلند است و طول اين مانتو ها زير زانو است. اين مانتو ها با شلوار جين، مقنعه، کتاني، کيف دستي يا کوله پشتي و اکسسوري هايي مانند ساعت و عينک ست مي شوند.
• تولیدی مانتو اداري : اين نوع از مانتو ها به شکل اختصاصي براي کارمنداني که در محيط رسمي مشغول کارند اما يونيفرم ندارند، طراحي و دوخته ميشود. مانتو هاي اداري معمولا کاملا رسمي هستند، طول يا قد متوسطي دارند، دررنگ هاي تيره تر طراحي مي شوند، دکمه دار هستند و يقه کتي و يا ايستاده دارند. از فاکتور هاي اصلي و مهم يک مانتو اداري، آستين هاي بلند و بدون مدل آن است. مانتو هاي اداري معمولا يا جيب ندارند يا جيب هاي کوچکي دارند. اين مانتو ها معمولا با شلوار هاي هم رنگ و هم جنس پارچه مانتو ست مي شوند. کفش هاي چرم با پاشنه متوسط يا کاملا بدون پاشنه و اسپرت براي ست شدن با اين مانتو ها مناسبند. دستبند هاي نازک و ساعت هاي ظريف از اکسسوري هاي مناسب اين مانتو هستند. بديهي است که پوشيدن اين نوع مانتو با مقنعه، در مناسب ترين شکل خود است.
• تولیدی مانتو : مانتو هاي سنتي معمولا يک سبک خص از دوخت مانتو نيستند. بلکه فاکتور اصلي اين نوع مانتو در نوع طرح پارچه به کار رفته در اين مانتو هاست . مانتو هاي سنتي قالبا داراي نقوش و طرح و رنگ سنتي و نوستالژيک هستند. طرح نوشته هاي نستعليق، اشکال مينياتوري و نقاشي ها و نقوش سنتي از بارز ترين و پر استفاده ترين طرح ها براي اين مانتو ها هستند. اين مانتو ها بسته به نوع الگويي که در آن دوخته مي شوند، با ساير آيتم ها ست مي شوند.
جنس هاي مختلف توليد مانتو و کاربرد آن :
مانتو ها مانند هر پوشاک ديگري داراي تنوع جنسي زيادي هستند. مانتو ها با توجه به جنسي که دارند مي توانند در فصول مختلف سال کاربرد داشته باشند. جنس مانتو از مهم ترين فاکتور ها براي خريد مانتو است که بايد آن را در نظر گرفت. در ادامه به بررسي اجناس مختلف مانتو مي پردازيم :
• تولیدی مانتو سوييت : جنس سوييت از پرطرفدار ترين پارچه هاي مانتويي براي فصل پاييز است. اين جنس از پارچه داراي رنگ بندي کامل است. پارچه سوييت بسيار لطيف است و جنسي بين کرپ و مخمل دارد. پارچه مانتويي سوييت معمولا پارچه با کيفيتي محسوب مي شود و در مقابل عوامل فرساينده مانند نور آفتاب دير رنگ خود را از دست مي دهد. مانتو هاييي سوييت معمولا به اتوکشي نياز ندارند و به راحتي قابل شستشو هستند جنس سوييت خاصيت کشساني ندارد.
تولیدی مانتو ميکرو : جنس ميکرو مانند سوييت براي فصل پايييز مناسب است. اين جنس از پارچه رنگ بندي مال دارد. پارچه ميکرو معمولا ضخامت متوسط رو به پايين دارد و براي باراني هم مناسب است. پارچه ميکرو لطيف است و جنسي شبيه به کرپ و ژاکارد دارد. مانتو ميکرو داراي کيفيت بالايي است، خاصيت کشساني ندارد، رنگ خود را به راحتي از دست نمي دهد، چروک پذيري کمي دارد و قابل شستشو است. مانتو هاي ميکرو هم با آستر هم بدون آستر طراحي مي شوند.
• تولیدی مانتو هاي پيچازي : جنس پيچازي در واقع به سبک بافت و دوخت و تار و پود پارچه اشاره دارد. پارچه پيچازي نقش مايه ساده‌اي است که از عبور افقي و عمودي نوارهايي به رنگ‌هاي مختلف و در مقياس‌هاي متفاوت تشکيل شده ‌است. مانتو هاي پيچازي براي روز هاي سرد سال مناسب ترند وو بافت گرم و ضخيمي دارند. اين نوع پارچه ها درصد چروک پذيري بسيار اندک و کشساني بسيار کمي دارند. اين پارچه ها لطافت متوسط دارند و بهتر است با آب سرد شستشو شوند. مانتو هاي پيچازي معمولا بدون آستر دوخته مي شوند.
• تولیدی مانتو هاي کرپ اسکاچي : پارچه کرپ اسکاچي براي فصول بهار و پاييز مناسب است. اين جنس از پارچه ها نسبتا لطيفند، خاصيت کشساني کمي دارند، تقريبا چروک پذيرند، لکه از روي آنها نسبتا سخت پاک مي شود و دوام متوسط رو به بالايي دارند. مانتو هاي کرپ اسکاچي با وجود اينکه براي هواي خنک مناسبند اما تقريبا سبک هستند.
• تولیدی مانتو هاي ويسکوز : پارچه ويسکوز براي فصول سرد سال مانند زمستان و گاها پاييز مناسب است. پارچه هاي ويسکوز لطافت چنداني ندارند، کاملا کشسانند، چروک پذيري متوسطي دارند. دوام اين پارچه ها متوسط رو به پايين است. مانتو هايي که از پارچه ويسکوز تهيه مي شوند، قابليت شستشو دارند اما شستشو آنها با فرسودگي و مو مو شدن پارچه مانتو ارتباط مستقيم دارد. پارچه ويسکوز بر خلاف تصور عمومي اليافي هستند که پايه طبيعي دارا بوده و همچون پنبه و لينن داراي ماهيت گياهي (سلولزي) هستند.
• تولیدی مانتو هاي شانتون : مانتو هاي شانتون کاملا نازک و لخت هستند و براي فصول گرم تر سال مانند بهار و تابستان مناسبند. پارچه شانتو چروک پذير است، کاملا لطيف است و به راحتي شسته مي شود. مانتو هاي از جنس شانتون داراي تار و پود هاي درشت هستند که باعث مي شود هوا به راحتي در آن جريان پيدا کند. اين پارچه ها از الياف پلي استر و اکريليک مي شوند؛ هر چه الياف اکريليک پارچه شانتون بيشتر باشد،باعث مي شود اين پارچه براي فصل بهار يا پاييز مناسب‌تر باشد و همچنين به دليل وجود منافذ نسبتاً باز و بافت کنفي نيز، مناسب هواي گرم تابستاني مي‌باشد. مانتو هاي شانتون در ابتدا ابريشمي و بسيار لخت بودند ولي امروزه به صورت جنس شانتون از نخي توليد مي‌شود که داراي خط هاي نامنظم افقي و عمودي بر روي سطح پارچه مي‌باشد که به دليل سطح برجسته اين نوع پارچه است.
• تولیدی مانتو هاي نخي وال : مانتو هاي نخي وال کاملا نازکند و براي استفاده در فصل تابستان مناسبند. اين پارچه ها نيمه برهنه هستند و کاملا لطيفند. مانتو هاي وال حالت توري شکل دارند و اين امر لطافت پارچه ها را افزايش مي‌دهد. پارچه هاي وال هم از نوع پارچه طبيعي (با درصد پنبه بيشتر) موجودند و هم از نوع پارچه مصنوعي(با درصد الياف پلي‌استر بيشتر) در بازار وجود دارند.
• تولیدی مانتو هاي کرپ : پارچه کرپ تنوع بسيار زيادي دارد و با ضخامت هاي مختلف، لطافت مختلف، سنگيني مختلف و البته کشساني مختلف توليد مي شود. معمول ترين نوع مانتو هاي کرپ معمولا داراي ضخامت، لطافت و کشساني متوسط رو به پاييني هستند. اين پارچه ها براي مانتو هاي کتي کاملا مناسبند. مانتو هاي کرپ به راحتي قابل شستشو هستند و در تن مدل بسيار شيک و شکيل مي ايستند و افتادگي ندارند.
• تولیدی مانتو هاي ژورژين : مانتو هاي ژورژين کاربرد پاييزه و بهاره دارند. مانتويي که پارچه ژورژين دوخته مي شود، کاملا چروک پذير است، قابل شستشو است، ضخامت متوسط رو به پايين دارد، برهنگي ندارد و سايه نمي دهد و همچنين از ترکيبي از الياف طبيعي مصنوعي دوخته مي شود. مانتو هاي ژورژين خاصيت کشساني ندارند و از مناسب ترين گزينه ها براي مانتو هاي دانشجويي است.
• تولیدی مانتو هاي جين : مانتو هاي جين از پرطرفدار ترين مانتو ها براي خانم هاي جوان هستند. اين مانتو ها در انواع مدل ها و طرح ها دوخته مي شوند. مانتو هاي جين بسته به ضخامتي که دارند براي تمامي فصول سال مناسبند. مانتو هاي جين چروک نمي خورند، قابليت شستشو دارند، و در اکثر موارد خاصيت کشساني ندارند. مانتو هاي جين کاربرد زيادي در انواع استايل ها دارند و به راحتي ست مي شوند.
• تولیدی مانتو کنفي : مانتو هاي کنفي معمولا نازک و راحتند اما برهنگي ندارند و سايه نمي دهند. مانتو هاي کنفي داراي تار و پود هاي برجسته هستند و براي استفاده در فصل هايي مانند بهار و تابستان مناسبند. مانتو هاي تهيه شده از پارچه کنفي داراي ضخامت کم، چروک پذيري کم، دوام بالا و کيفيت متوسط رو به بالا هستند. اين پارچه ها لکه نمي شوند و به راحتي شستشو مي شوند.
• تولیدی مانتو هاي نخي ساده : اين مانتو ها در دسترس ترين و معمولا ارزان ترين نوع مانتو ها هستند. مانتو هاي نخي در فصل تابستان کاربرد دارند. اين مانتو ها کاملا سبک، چروک پذير، بسيار خنک، با دوام متوسط رو به پايين و به راحتي قابل شستشو هستند.

کاربرد و استفاده مانتو ها براي اندام هاي مختلف :
توجه به اشکال مختلف اندام و انتخاب مانتو متناسب با معيار هاي اندام از مواردي است که مي تواند شما را چند برابر متناسب تر نشان دهد. در ادامه سعي مي کنيم راهکار هايي را پيشنهاد دهيم تا به کمک آن ها بتوانيد مانتو مناسب اندام خود را انتخاب کنيد. در حقيقت هدف از انتخاب مانتو با توجه به اندام، متعادل سازي و رفع نواقص احتمالي اندام است. براي آشنايي بيشتر با اين دست مطالب به ادامه مطلب توجه کنيد :
مانتو مناسب خانم هاي قد کوتاه :
بانوان با قد کوتاه بهتر است از تولیدی مانتو هاي کاملا بلند و تا زير زانو استفاده نکنند. مانتو هاي بلند و زير زانو، به خصوص مانتو هايي که از زير سينه يا گودي کمر کلوش مي شوند، اين قابليت را دارند که قد را کوتاه تر نشان دهند در نتيجه براي اين دسته از بانوان مناسب نيستند. مانتو هاي کيمينو با راه راه هاي عمودي يا المان ها طرح هاي کشيده و درشت مي تواند انتخاب خوبي براي بانوان کوتاه قد باشد. اين نوع از مانتو ها معمولا قد را بلند تر از واقعيت نشان مي دهند. تولیدی مانتو هايي که تمام طول آنها يک رنگ است هم براي اين دسته از خانم ها مناسبند. بانواني که قد کوتاهي دارند، اگر تصميم دارند از مانتو هاي بلند تر استفاده کنند، بهتر است شلوار را هم رنگ با مانتو انتخاب کنند.
مانتو مناسب خانم هاي قد بلند :
ملاک انتخاب مانتو براي خانم هاي با قد بلند، برعکس خانم هاي کوتاه قد است. البته خانم هاي قد بلند مي توانند انواع مانتو ها را براي پوشيدن انتخاب کنند و از لحاظ ظاهري مشکلي نداشته باشند، اما مانتو هاي بلند از بهترين انتخاب ها براي اين دسته از بانوان است. مانتو هاي بلند که از زير سينه يا گودي کمر کلوش ميشوند و داراي کمر بند هستند از انتخاب هاي عالي براي اين دسته از خانم ها هستند. مانتو هاي کاملا بلند، نسبتا گشاد، داراي طرح هاي ريز نقش از موارد مناسب براي قد بلند هاست. اگر تولیدی مانتو بلند را براي پوشيدن نتخاب کرديد، بهتر است از شلوار هاي جذب استفاده کنيد، اگر مانتو هاي کوتاه تر انتخاب شماست، شلوار هاي گشاد کاغذي مي توانند انتخاب مناسبي براي قد بلند ها باشند.
مانتو مناسب خانم هاي لاغر :
خانم هايي که اندام لاغر تري دارند، بهتر است از مانتو هاي چسبان و جذب دوري کنند. مانتو هاي گشاد و آزاد مانند مانتو هاي عبايي براي اين دسته از خانم ها مناسب تر است. مانتو هاي داراي نقش هاي درشت، راه راه هاي افقي، مانتو هاي فون دار، مانتو هاي چند لايه و اور سايز براي اين دسته از خانم ها مناسب تر است و اين خاصيت را دارد که اندام آنها را تا حد زيادي متناسب تر نشان دهد. همچنين جيب هاي بزرگ و دکمه و زيپ هاي پر زرق از انتخاب هاي هوشمندانه براي اين بانوان است. به طور کلي براي خانم هاي لاغر و ريز تر، تولیدی مانتو هاي رنگ روشن و داراي ضخامت متوسط و با ضخامت بالا از بهترين انتخاب هاست.
مانتو مناسب خانم هاي پُر :
بر خلاف تصورات، خانم هاي درشت تر به هيچ عنوان نبايد مانتو هاي تنگ را براي پوشيدن انتخاب کنند!
مانتو هايي که گشادي متوسطي را دارند و فقط لمس مختصري با بدن دارند، براي خانم ها تو پر مناسب تر است. مانتو هاي چسبان، بيشتر توجه ها را جلب مي کند و افراد را چاقتر نشان مي دهد. مانتو هاي داراي راه راه هاي عمودي، مانتو هاي تيره رنگ مثل مشکي سرمه اي و خاکستري، مانتو هاي ريز نقش و مانتو هايي که راسته هستند براي خانم هاي پر مناسب ترند. مانتو هاي کلوش پايين تنه را پر نشان مي دهند و از اين جهت براي اين دسته از خانم ها مناسب نيستند. اگر درشت هستيد و شکم برجسته اي نداريد مي توانيد از تولیدی مانتو هاي کمر دار استفاده کنيد، اما اگر شکم بزرگي داريد مانتو هاي کمر دار از بدترين گزينه ها براي شما هستند.

معيار هايي که به آن ها اشاره شد جهت متعادل سازي اندام و در نهايت افزايش اعتماد به نفس است. اگر به هر دليلي در يک تولیدی مانتو احساس راحتي نمي کنيد و يا با سليقه شما سازگاري ندارد، بهتر است مانتويي که در آن احساس راحتي بيشتري داريد را انتخاب کنيد. از آنجايي که يک مانتو ممکن است ساعات زيادي از شبانه روز را در تن شما بماند، احساس راحتي و رضايت از مهم ترين فاکتور ها هنگام خريد مانتو است.

5.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 4.92 (13 رای)

پاسخی بگذارید