مقنعه اداری

مقنعه اداری پس از اینکه حجاب اسلامی در ایران به عنوان یک قانون برای زنان مصوب شد،تولیدی روسری زنان مقیم ایران، با توجه به این قانون موظف شدند که سر خود را تا گردی صورت بپوشانند. در رابطه با این وظیفه، نیازی برای پوشاندن به وجود آمد و در راستای این نیاز پوشش های مختلفی برای رفع آن ایجاد شد. روسری، انوع خاصی از کلاه ها، هد بندها و شال و … همگی از پوشش هایی هستند که جهت رفع این نیاز خانم ها ایجاد شدند.
اگرچه روسری ها و شال ها پوشش مناسبی محسوب می شدند و از حجاب کافی برخوردار بودند، اما کاربرد رسمی نداشتند و در واقع در مجالس غیر رسمی و روزمره تر کاربرد داشتند. اما چه چیزی می توانست هم پوشش کافی برای زنان ایجاد کند و هم کاربرد رسمی و لازم را برای خانم های شاغل در ادارات و سایر مکان های رسمی ایجاد کند؟
هم دارای پوشش لازم بودند و هم می توانستند نوعی از استایل رسمی را ایجاد کنند ، در نتیجه خیلی زود به پوشش رسمی ادارات و مکان های رسمی تبدیل شدند. معمولا پوشش رسمی برای مدرسه ها، اداره ها و سازمان های دولتی و اکثر سازمان های خصوصی، از پوشش مقنعه اداری به عنوان پوشش رسمی بانوان استفاده می کنند. اما مقنعه اداری چیست؟

مقنعه اداری
مقنعه اداری

مقنعه اداری نوعی از پوشش مخصوص خانم ها برای پوشاندن نواحی سر و موها تا گردی صورت است. این پوشش کاملا اسلامی است و این قابلیت را دارد از سر تا پایین سینه ها را به طور کامل پوشش دهد. این نوع پوشش از یک پارچه مربعی شکل که ممکن است از جنس های مختلف باشد، دوخته می شود. دو ضلع مجاور این پارچه مربعی تا راس زاویه ضلع مجاور دوخته می شود و شکل کلی آن به شکل یک مثلث یا مخروط با دهانه باز و مورب تبدیل می شود. دوخت اضلاع این مثلث تا قسمتی ادامه پیدا می کند که تنها گردی صورت تا چانه از آن بیرون بزند.
البته این نوع از مقنعه اداری که معمولا آن را با نام  ساده یا بعضا اداری می شناسیم، متداول ترین نوع  موجود در ایران است که معمولا برای استایل های کاملا رسمی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد.  های ساده اداری متداول ترین پوشش در دانشگاه ها، مدارس و ادارات برای خانم ها است و رنگ مشکی آن پر کاربرد ترین رنگ آن به شمار می رود. اما غیر از این، انواع بسیار متنوعی از  در بازار وجود دارند که در ادامه برخی از معروف ترین و شناخته شده ترین آن ها را معرفی خواهیم کرد.
• مقنعه اداری های مجلسی : این نوع از معمولا نسبت به شال و روسری حجاب کامل تری دارند. مقنعه اداری این نوع  برای خانم هایی که به مرتب بودن پوشش سر خود حساس هستند و وقتی مدتی را در بیرون از خانه سر می کنند عادت دارند مدام وضعیت ظاهری خود را چک کنند، کاملا مناسب است زیرا کاملا صاف، محکم و یک دست روی سر باقی می ماند و از طرفی از لحاظ زیبایی هم، از  اداری، شکیل تر است. به طور کلی این نوع از  برای مکان های رسمی طراحی نشده اند اما در مجالس نیمه رسمی کاملا کاربردی هستند. مدل این نوع  تقریبا مشابه  های اداری است با این تفاوت که در زیر و قسمت بالای پیشانی این نوع  معمولا یک پارچه طرح دار یا کار شده استفاده می شود.مقنعه اداری این نوع از  همچنین برای پوشیدن زیر چادر مناسب هستند زیرا جا به جایی ندارند و روی سر کاملا محکم می مانند.
•  چانه دار : این نوع  معمولا در جانماز ها و به رنگ سفید دیده می شوند. این  مشابه  ساده هستند با این تفاوت که یک قسمت اضافه جهت پوشاندن چانه به آن ها اضافه می شود. البته این صرفا برای نماز به کار نمی روند. خانم هایی که تمایل به پوشش کامل تر دارند هم از این نوع  استفاده می کنند. معمولا قسمت چانه اضافه شده به این ، از جنس خود پارپه به کار رفته در مقنعه اداری است. جنس غالب  چانه دار، ریون، نخی و کرپ است.
•  دانشجویی : این نوع  بر خلاف اسمی که دارند، فقط توسط دانشجویان مورد استفاده قرار نمی گیرند.مقنعه اداری این نوع  جهت حجاب بیشتر تتهیه شده اند و در قسمت پیشانی قسمتی پارچه به آن ها اضافه شده است که کاربرد آن مشابه هد بند است. معمولا این  از جنس نخی و بعضا کرپ دوخته می شوند. همچنین رنگ این  معمولا تیره و مشکی است که قابل استفاده در مکان های رسمی باشد. همچنین ممکن است رنگ آن ها بر اساس فرم سازمان مربوطه باشد. به طور کلی اگرمایلید در کنار سادگی، حجاب کامل تری را تجربه کنید،  دانشجویی می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
•  کراواتی : این نوع از  که آن ها را روی سر بسیاری از کارکنان شرکت های خصوصی دیده اید، ماند  دانشجویی هستند اما در قسمت پشتی آن ها قسمت دنباله داری طراحی شده است که در واقع به قسمت جلویی هد بندی قنعه متصل است. یعنی با محکم کردن و کشیدن این بند، قسمت سر بند قنعه کشیده شده و محکم تر می شود. این بند در نهایت از جلوی مقنعه اداری خارج می شود و به مدل های مختلف بسته به سلایق مختلف از راه های متفاوت گره خورده و بسته می شود. این نوع  به دلیل شباهت قسمت جلویی آن با اکسسوری مردانه کراوات، با نام  کراواتی شناخته می شود.مقنعه اداری این نوع پوشش می تواند برای خانم هایی که دوست دارند در عین رسمی بودن، متفاوت و شکیل به نظر برسند کاملا مناسب است. معمولا این  از جنس نخی و بعضا کرپ طراحی می شوند.


•  مهمانداری : این نوع از  به دلیل وفور استفاده مهمان دار های هواپیما از آن با نام مقنعه اداری مهمانداری شناخته می شوند. مقنعه اداری همان داری معموا در شرکت های هواپیمایی برای مهمان دار های زن هواپیما و یا بعضا کارمندان شرکت های خصوصی و در لباس فرم بعضی مدارس دخترانه مورد استفاده قرار می گیرد. این  از لحاظ الگو و میزان پوشش دقیقا مشابه مقنعه  اداری است. با این تفاوت که در بخش زیر چانه و جلویی آن ها بخشی به آنها اضافه شده است که از جنس  است با این تفاوت که معمول بر اساس نوع فرم سازمان، روی آن ها نوار و یا نوار هایی رنگی افزوده می شود. این نوار از قسمت پایینی  اضافه شده و تا قسمت یکی از گوش ها (معمولا گوش چپ) ادامه دار خواهد بود. این بند با یک پیچش خاص در بخش کناری سمت کناری و چپ  متصل می شود.

4.6
درحال ارسال
امتیاز کاربر 0 (0 رای)